iş avukatı sakarya

Çalışanın, Korona virüs sebebiyle iş yerine gitmeyip, işten kaçınma hakkını(işe gitmemesi) kullanması mümkün müdür ?

İşveren, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı çerçevesinde tüm koruma tedbirlerini yerine getirdiyse çalışanın işten kaçınma hakkı bulunmaz. Ancak ; ilgili koruma tedbirlerinin yerine getirilmemesi hali çalışan açısından iş sözleşmesinin haklı nedenle fesih sebebi olabilecektir.

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan çalışan bu süreçte zorlayıcı sebeple fesih(iş sözleşmesi iptali) yoluna gidebilir mi ?

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan çalışanların, bu süreçte ücretlerinde azalma olması veya zorlayıcı sebeplerin bulunması nedenine dayanarak fesih yoluna başvurmaları söz konusu olmayacaktır.

Daha fazla bilgi için;

Av. Fatih YEŞİLYURT’u 

05394793051 nolu telefondan arayarak;

veya fatihyesilyurt330@gmail.com  adresine mail atarak
ULAŞABİLİRSİNİZ..

Koronavirüs sebebiyle işleri azalan işveren çalışanlarının ücretini azaltabilir mi ?

COVID-19 salgın gerekçesi söz konusu olmuş olsa dahi; çalışanların ücretinde azalma söz konusu olacaksa muhakkak çalışanlardan yazılı onay alınmalıdır. Zira ; 4857 sayılı İş Kanun’u madde 22 gereğince, ücretin azaltılması, “iş sözleşmesinde esaslı değişiklik” olarak kabul edilir. Bu nedenle ; işverenin, çalışanın ücretini azaltması ancak çalışanın açık rızasını içeren ve taraflar arasında yazılı şekilde yapılacak protokol ile mümkündür.

Kısa çalışma ödeneğine başvuru yapmadan önce çalışanın onayı alınmalı mıdır ?

Kısa çalışma ödeneği başvurusunun yapılabilmesi için çalışanlardan herhangi bir onay alınmasına gerek yoktur.

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan çalışan bu süreçte zorlayıcı sebeple fesih yoluna gidebilir mi ?

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan çalışanların, bu süreçte ücretlerinde azalma olması veya zorlayıcı sebeplerin bulunması nedenine dayanarak fesih yoluna başvurmaları söz konusu olmayacaktır.

Çalışanın, Koronavirüs sebebiyle işyerine gitmeyip; işten kaçınma hakkını kullanması mümkün müdür ?

İşveren, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı çerçevesinde tüm koruma tedbirlerini yerine getirdiyse çalışanın işten kaçınma hakkı bulunmaz. Ancak ; ilgili koruma tedbirlerinin yerine getirilmemesi hali çalışan açısından iş sözleşmesinin haklı nedenle fesih sebebi olabilecektir.

Daha fazla bilgi için;

Av. Fatih YEŞİLYURT’u 

05394793051 nolu telefondan arayarak;

veya fatihyesilyurt330@gmail.com  adresine mail atarak
ULAŞABİLİRSİNİZ..

sakarya iş avukatı, sakarya iş avukatları, sakarya iş hukuku, sakaryada iş avukatı, sakarya iş avukatı tavsiye , adapazarı iş avukatı, serdivan iş avukatı, pamukova iş avukatı, geyve iş avukatı, arifiye iş avukatı, hendek iş avukatı, erenler iş avukatı ve diğer sakarya ilçelerinin iş avukatı, sakarya 1.osb iş avukatı, fabrika avukatı, firma avukatı, acil iş avukatı, iş kazası avukatı, düzce iş avukatı, osmaneli iş avukatı, acil boşanma avukatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.